برای تبادل لینک کلیک نمایید


توسعه پایدار pdf

حراج عطر و ادکلن های اورجینال امارات با قیمت عمده و ارسال رایگان

توسعه پایدار pdf

بنابر باور بسيارى از صاحب‏نظران، انسان، محور توسعه پايدار است و جامعه‏اى مى‏تواند توسعه يابد كه همه افراد آن، ظرفيت توسعه‏پذيرى را داشته باشند و راه‏ها و روش‏هاى مناسب براى حصول توسعه ي پايدار را بيابند.

بنابراين، تا زمانى كه به زنان كشورمان به عنوان نيمى از نيروى انسانى در روند توسعه، توجّه كافى مبذول نگردد، تحقّق اين آرمان، آرزويى محال به نظر مى‏رسد. بررسى قوانين موجود، اعم از قانون اساسى و ساير قوانين، نشان مى‏دهد كه زنان ايران، مشكل اساسى‏اى از لحاظ قانونى ندارند؛ لكن عوامل اقتصادى، فرهنگى و سنّتى ويژه‏اى، در قالب قوانين نانوشته، مانع مشاركت كامل زنان در روند توسعه و استفاده از مزاياى توسعه‏اند. در اين نوشتار كوتاه، به دو مسئله مربوط به زنان و دختران در جوامع توسعه‏يافته و عقب‏مانده، اشاره مى‏شود و در مقاله ي بعد به 3 مورد ديگر اشاره مي کنيم :
يك.اشتغال زنان زنان، از اوّلين پگاه حيات جمعى بشر، در تمام عرصه‏هاى اجتماعى، نقشى مؤثّر و تعيين كننده داشته‏اند و براساس نظر بسيارى از محقّقان و مردم شناسان، سنگ بناى تمدّن‏هاى مادى جوامع در پى فراگيرى كشاورزى و زراعت توسط زنان نهاده شده است و شايد بتوان گفت كه تداوم، پيشرفت و تكامل جامعه ي اوليه انسانى، بيشتر مديون تلاش‏ها، كوشش‏ها، مجاهدت‏ها و زحمات بى‏دريغ زنان بوده است تا مردان! در جوامع گوناگون و در بين افراد مختلف، انگيزه‏هاى بسيارى، زنان را به بازار كار مى‏كشاند كه در اين‏جا به مهم‏ترين آنها (كه بالاخص در جامعه ما مى‏تواند مطرح باشد)، اشاره‏اى كوتاه خواهيم داشت:
1.انگيزه‏هاى اقتصادى
يكى از شايع‏ترين دلايل اشتغال زنان، نه تنها در ايران، بلكه در جوامع مختلف، كمك به وضعيت اقتصادى همسر و خانواده است.

بالا بودن هزينه‏ها و تنوّع نيازها و خواسته‏هاى خانواده، معمولاً مانع از آن است كه درآمد مرد به تنهايى از عهده ي اداره خانوار برآيد.

اين نياز، مخصوصاً در شرايط نابه‏سامانىِ اقتصادى، بيشتر ضرورت مى‏يابد و موجب روى آوردن زنان، به انواع و اقسام كارهاى دست پايين، با مزد بسيار كم مى‏شود.
2.انگيزه‏هاى روانى و استقلال‏طلبى
بسيارى از زنان، صرفاً به انگيزه ي نيل به استقلال مالى، راهى بازار كار مى‏شوند.

بدين معنا كه حتى در صورت بى‏نيازى خانواده از درآمد آنها، به كار مى‏پردازند و دستمزد خود را به دلخواه، پس‏انداز يا هزينه مى‏نمايند.

يكى از جنبه‏هاى مهم اشتغال با انگيزه مذكور، احساس نوعى همآوردى با مرد در اداره امور خانه و در واقع، تقسيم مديريت خانواده بين زن و مرد است. ميل به استقلال مالى در محيط‏ها و جوامعى كه آمار طلاق بالايى دارند يا در آنها نرخ بى‏كارى و تلفات مردان بالاست و طبعاً زنان را با نوعى نگرانى و ترس از شرايط آينده مواجه مى‏سازد، اهميت بيشترى مى‏يابد.
3.انگيزه‏هاى اجتماعى
گاهى هم ميل به كسب هوّيت و شخصيت اجتماعىِ مؤثر، افراد را وادار به حضور در جامعه مى‏كند.

محيط محدود خانه و كارهاى تكرارى آن، كه تقريباً تمام وقت مفيد فرد را به خود اختصاص مى‏دهد، كمتر زمينه‏اى براى رشد ادراكى و شخصيتى فرد، باقى مى‏گذارد و در چنين شرايطى، زن براى جلوگيرى از رخوت و خُمود فكرى و روحى، خروج چند ساعته از محيط خانه را انتخاب مى‏كند.

امّا در برخى از موارد، عامل اصلى شكل‏گيرى انگيزه حضور فعال در اجتماع و ورود به بازار كار، عرصه توانايى‏ها و تخصّص‏هاى به دست آمده است.

اين مورد، شخصاً در مورد زنان تحصيل كرده و واجد تخصّص‏هاى مورد نياز جامعه، مصداق پيدا مى‏كند. اشتغال زنان، زمينه و مقدمه‏اى براى حضور اجتماعى آنان است و آثار اجتماعى اين امر، دامنه وسيعى را در برمى‏گيرد.

ضمن اين كه امروزه، اشتغال زنان به عنوان يكى از عوامل تحقّق توسعه پايدار و همه جانبه تلقى مى‏گردد.
دو.فرار دختران فرار از خانه، رفتارى است كه در ابتدا به صورت يك اقدام ساده انجام مى‏گيرد و سپس تا تكّدى، سرقت، خريد و فروش مواد مخدّر، اعتياد، فحشا، قتل، و در نهايتْ خودكشى كشيده مى‏شود. پديده «دختران فرارى» با گسترش روز افزون خود، امروز به عنوان يك تهديد جدّى براى كانون گرم خانواده‏ها مطرح و عامل افزايش ناهنجارى‏هاى اجتماعى در كلانْ‏شهرها شناخته شده است. دختران فرارى، اقدام خود را نوعى «اعتراض» مى‏دانند و خود را قربانى روابط ناسالم خانواده‏ها و فراموش شدن خود در جامعه مى‏دانند.

به اعتراف پژوهشگران اجتماعى، فرار دختران، نتيجه يك فرايند روانى و ذهنى در نوجوانان است كه براى رسيدن به امنيّت درونى و رهايى از سلطه ي والدين، زندگى خانه به دوشى را برمى‏گزينند.

در ايران، از حدود پنج سال پيش به دليل افزايش فراريان از خانه، به اين معضل توجه شده است و فرار كودكان و نوجوانان، به عنوان يك آسيب جدّى، مورد بررسى قرار گرفته است. طبق آمارهاى منتشر شده: در سال 1378، 937 دختر فرارى و 735 پسر فرارى توسط نيروى انتظامى در تهران دستگير شده‏اند.

به اين ترتيب، تعداد فراريان از خانه 30 درصد نسبت به سال قبل، افزايش داشته است.

سال 1378 تا 1379، 5450 دختر فرارى و 5000 پسر فرارى در تهران دستگير شده‏اند كه 96% آنان بدون سابقه كيفرى بوده‏اند. تحقيقات نشان مى‏دهد كه سبب حدود 70 درصد فرار فرزندان، والدين هستند، به طورى كه از خرداد تا شهريور ماه، وقتى نوجوانان پس از فراغت از مدرسه نمى‏توانند محيط نامساعد خانواده را تحمّل كنند، به اميد قرار گرفتن در فضاى بهتر و مساعدتر، از خانه فرار مى‏كنند و در فروردين ماه ـ كه اعضاى خانواده و فاميل به ديد و بازديد و انجام دادن مراسم سال نو مشغول هستند ـ كمترين فرار را شاهد هستيم.
آمارها نشان مى‏دهد افرادى كه از خانه فرار مى‏كنند، غالباً 14 تا 25 سال دارند و 80 درصد آنها به دليل ناسازگارى با والدين، ترجيح مى‏دهند خانه ي خود را ترك كنند. از مهم‏ترين علت‏هاى فرار دختران، طلاق و اعتياد والدين است.

طلاق، روابط عاطفى و ارتباطات سالم انسانى را سست مى‏كند و اين خلأ عاطفى، باعث مى‏شود كه دختران، از خانه بگريزند. منابع 1.مباحثى پيرامون اشتغال زنان، حميد محمدى، تهران: اداره كل پژوهش‏هاى سيما، 1380.

2.زن و توسعه پايدار، گروه تدوين، تهران: انتشارات سازمان محيط زيست، 1378.

3.فرار دختران، صادق برزگر، قم: نشر جمال، 1382. 4.روان شناسى فرار از خانه، مريم حيدرى، قم: مهر قائم، 1381. 5.زنان، مشاركت و برنامه‏ريزى براى توسعه پايدار (ج2)، تهران: مركز امور مشاركت زنان رياست جمهورى

برچسب توسعه پایدار pdf : تفسير آزمايش mucus,ريوفول ابشن,آيا قرص كلوميپرامين جهت انزال زودرس موثر است,جلدکبوتر,ساعت دقیق رسمی,

مصالب مرتبط با توسعه پایدار pdf

پنج چالش اصلى زنان و دختران

بنابر باور بسيارى از صاحب‏نظران، انسان، محور توسعه پايدار است و جامعه‏اى مى‏تواند توسعه يابد كه همه افراد آن، ظرفيت توسعه‏پذيرى را داشته باشند و راه‏ها و روش‏هاى مناسب براى حصول توسعه ي پايدار را بيابند. بنابراين،


پنج چالش اصلى زنان و دختران

بنابر باور بسيارى از صاحب‏نظران، انسان، محور توسعه پايدار است و جامعه‏اى مى‏تواند توسعه يابد كه همه افراد آن، ظرفيت توسعه‏پذيرى را داشته باشند و راه‏ها و روش‏هاى مناسب براى حصول توسعه ي پايدار را بيابند. بنابراين،


پنج چالش اصلى زنان و دختران

بنابر باور بسيارى از صاحب‏نظران، انسان، محور توسعه پايدار است و جامعه‏اى مى‏تواند توسعه يابد كه همه افراد آن، ظرفيت توسعه‏پذيرى را داشته باشند و راه‏ها و روش‏هاى مناسب براى حصول توسعه ي پايدار را بيابند. بنابراين،دیگر مصالب

خواهر عروس ملکه انگلیس سوپراستار تلویزیون می شود / عکس

به گزارش سرویس بین الملل برنا به نقل از سایت میرور، "پیپا میدلتون" پس از برگزاری مراسم عروسی خواهرش با نوه ملکه انگلیس حتی بیش از "کیت" مورد توجه رسانه ها و مطبوعات قرار گرفته و هر روز تصویر جدید یا مطلبی در خصوص وی منتشر می شود. "سیمون


ابتکار جالب کره شمالی برای مقابله با تحریم گوشت!! + عکس

کره شمالی اعلام کرده است که بزودی طرح پرورش خرگوش های غول آسا برای استفاده از گوشت آنان در سراسر این کشور بحران زده آغاز می شود. این طرح برای مبارزه با قحطی روزافزون و سوءتغذیه مفرط مردمان کره شمالی اجرا خواهد شد. کره شمالی یکی از جهنم های روی


تصاویر جوانی که می خواست از پلی در خیابان فدائیان پایین پریده و خودکشی کند

شکیبایی و عملکرد درست آتش نشانان در برخورد با جوانی که تهدید به خودکشی می کرد موجب شد وی از تصمیمش منصرف شود. این جوان 30 ساله شب گذشته با رفتن بر روی سقف سایبان پل عابر پیاده در خیابان فدائیان اسلام، بعد از بزرگراه آزادگان تهدید به خودکشی می


عجيب‌ترين جرايم فيس ‌بوكي

زني كه به دليل كنجكاوي در كار يك كاربر ديگر فيس بوك دستگير شد: قانون شكني هميشه دردسر ساز است، حتي درفيس بوك. شانون جكسون زني كه براي يكي از كاربران فيس بوك مزاحمت ايجاد كرده، دستگير شد، چرا كه قانون دنياي مجازي را نقض كرده بود. فضولي بيجاي خانم


افتتاح یک هتل برای استراحت کردن اجساد در ژاپن!! + عکس

هتلی در ژاپن با تغییر کاربری اتاق‌های خود، اقدام به طراحی و استفاده از اتاق‌هایی سرد کرده که تنها مخصوص نگهداری اموات هستند...   هتلی در ژاپن با تغییر کاربری اتاق‌های خود، اقدام به طراحی و استفاده از اتاق‌هایی سرد کرده که تنها مخصوص


برچسب :
- کرک جدید pes 2012
- انواع کوک ویلن
- جزوه خواص فیزیکی 1 در مهندسی مواد
- مدارک لازم جهت اموزشگاه خیاطی
- AMOZESHE FALE TAROT
- دانلود نت سروچمان
- پسورد و یوسرنیم وزارت علوم
- ثبت نام آزمون های قلم چی
- پيام ضدحال واسه پسرا
- تازه ترین اخبار god of war 4
- نت آهنگهای گوگوش برای پیانو
- دانلودساز دوهل
- فروش عمده محصولات شگفت انگیز بانه
- دفترچه فارسی آیفون4
- سغید وفای
- خبرهاي ديدني7 مهر
- دانلودپروژه هاي مديريت بازرگاني
- مشاهده قطعات انجین موتور سیکلت هندا 125cc
- قرص hydroxycut
- برای نوکیا n97GPS دانلود رایگان شهر کرمان
- گیتار+بابل
- DORADO+برنامه
- برگه ماموریت
- عجیبترین کفش ها
- تست فوتبال اصفهان
- accees point برد
- هوشمند خواننده
- اسامی اتکلنها
- صطلاحات پزشکی
- Resistance3 تریلر بازی
- جزوه پل
- مینو هالوپریدول
- نحوه ی اپدیت notron
- اس ام اس های زیبا و امیدوارکننده
- فروش سالن در تبریزو حومه
- دانلود گوشی w20i
- برنامه نویسی آسانسور
- چنتا شکل برای پروفایل تراوین
- دانلود ترینر بازی WARRIORS OROCHI 2
- راه دفاع در برابر سند عادی
- وارد كننده پمپ بنزين
- "طریقه شارژکردن"
- سایت آرایشی covermark
- دانلود الترا بدون ویروس
- دانلود فایل پرینتر کانن 1120
- تصاویرزیبا برای امام زمان
- نمايشنامه نويسي ارشد
- قسم مازیار
- آندروید چیست؟
- جوک طنز زشت
- آموزش رایگان مروارید بافی
- متن در رابطه با امام زمان(ع)و شهدا
- نمونه سوالات هوش مصنوعی صادق زاده
- قالب عکاسی برای وردپرس
- ایجاد پاورقی در word
- همایش حسابداری دانشگاه ازاد بروجرد در سال 90
- 4shaerd 3gp
- دانلود تئاتر داماد ديوانه
- پی ال سی در صنعت تولید لوله خرطومی
- نایک کرج
- كارت تبليغات
- سخت ترین قطعه گیتار در جهان
- برگزاری آزمون دکتری
- روش نصب نرم افزار بر روي گوشي بلاك بيري به روش تصويري
- خواص گنجشك
- مفاصل انگشت درد
- سایت عینک dior
- قیمت و مدل خودرو های تویوتا و هیوندا و کیا موجود در ایران در تاریخ مهر ماه 1390
- كويتي پور اسم اعظم
- "دريا از هوشمند عقيلي"
- ماشین خوب درایران
- پچ برای پس 2012
- اعلام موجودی سوخت
- اعلام نتایج تکمیل ظرفیت ارشد دانشگاه آزاد
- روؤنامه خبر ورؤشي
- آزمایش نسل نوهیوندای
- دانلود بازی کراش موتوری
- کیفیت خودرو سمند
- قاتل لحظاتي پيش از اجراي حكم
- دورلند آن لاین
- کلمه POCD
- خرید خط تولیدلامپ
- دانلود رایگان ورد2012
- با گاز مایع 206
- كد فلش n96
- اعطلاعات درباره جام طلایی از دوره هخامنشیان(ریتون)
- دکتر رضا قاسم زاده
- گام به گام اول دبيرستان
- آزمون دکترا 92-91
- "الگو چادر دانشجويي"
- دانلود بازی کامپیوتری مورتال کمبد5
- هسان موتر